Tale of Tales to artystyczny duet tworzący gry komputerowe i sztukę elektroniczną – Auriea Harvey i Michaël Samyn na stałe mieszkają i pracują w Gandawie.
Grupa rozpoczęła współpracę w 1999 roku jako Entropy8Zuper!, tworząc strony internetowe i internetowe dzieła sztuki. W 2003 powstało Tale of Tales, które do 2015 roku zajmowało się kreacją artystycznych gier komputerowych, funkcjonujących na komercyjnym rynku gier i rozrywki cyfrowej. Jednym z pytań postawionych przez grupę wówczas było, czy możliwym jest stworzenie takiej formy elektronicznej rozrywki, która kategorycznie odrzuca strukturę tradycyjnych gier. Jaka jest gra wideo, jeśli pozbawi się ją zasad, celów, nagród, wygranej lub porażki?
Ich gry, takie jak The Path (2009), czy Sunset (2015), dzięki poruszanej tematyce społecznej, badaniu struktury narracyjnej oraz wysokiej immersyjności przyciągnęły uwagę zarówno branży jak i świata sztuki.
W 2005 Tale of Tales opublikowało jedną z ich najważniejszych dotychczasowych gier – The Endless Forest. W tej internetowej rozgrywce MMO [Massive Multiplayer Online] gracze wcielają się w jelenie poruszające się po nieskończonym, idyllicznym lesie. Tym, co wyróżnia tę grę, jest kompletny brak celu oraz możliwości tekstowego kontaktu między jej uczestnikami. Zamiast tego graczy zachęca się do odkrywania magii zawartej w leśnym otoczeniu oraz korzystania z animowanego języka ciała, do tworzenia własnych gier wewnątrz The Endless Forest oraz konstruowania języka ich interpretacji.
Gra, dostępna bezpłatnie online, odniosła niespodziewany sukces, na przestrzeni dekady zagrało w nią ponad 150 tysięcy użytkowników.
Obecnie Tale of Tales pracują nad nową wersją The Endless Forest, by mogła funkcjonować i zmieniać przez kolejną dekadę. Zajmują się także rozwojem Cathedral-in-the-Clouds, projektem w technologii VR, łączącym stronę fizyczną i programową.
Oprócz gier komputerowych obecnych na rynku, wczesne prace Tale of Tales są w kolekcji San Francisco Museum of Modern Art oraz częścią antologii Rhizome.org/The New Museum’s Net Art Anthology. Kolektyw tworzył również projekty artystyczne dla m.in. MUDAM w Luksemburgu oraz Triennale di Milano.
Więcej informacji o rezydencji Tale of Tales i ich projekcie w Hucisku
Pierwsze spotkanie z Tale Of Tales – 8-9.07.2017
Drugie spotkanie z Tale of Tales – 22-23.07.2017
Projekt realizowany jest we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza / Culture.pl
Projekt wspiera DISCO:VR
zdjęcie grupy Tale of Tales: Paolo della Corte
Rezydencja artystyczna, rezydencje artystyczne, air, artyści na rezydencji, rezydencje w Hucisku