Prezentacja projektów zrealizowanych przez artystów biorących udział w jesiennej rezydencji w Domu Twórczości Tadeusza Kantora i Marii Stangret w Hucisku. Spotkanie będzie składało się z pokazów dwóch różnych projektów, stworzonych przez artystów w trakcie pobytu w Hucisku.
Na prezentację w Hucisku można będzie dojechać podstawionym autobusem z Krakowa. Ilość miejsc ograniczona. Zapisy na ftk@kantorfoundation.pl
Eleni Bagaki zaprezentuje projekt Look for love and find a log instead, pierwszą część z nowej serii prac wypływających z idei odchodzenia. W najbliższych miesiącach artystka z premedytacją stawia się w sytuacji ciągłego odchodzenia. Gdziekolwiek pojedzie, odchodzi. Odejście staje się tutaj środkiem osobistej transformacji i przestrzenią przejściową i kontemplacyjną.
Jej pierwszym miejscem odejścia jest Hucisko. W czasie podbytu w Hucisku artystka pisze opowieść o artystce, kuratorze, i drewnianym balu, inspirowaną formą kobiecego westernu.
Jos McKain pokaże fragment akcji we used to eat them, poszukiwań performatywnych które prowadzi w obszarze polityki ciała jako spektaklu w kontekście proliferacji mediów w epoce „Sieci”.
In the global landscape today, after the disappearance of egalitarian cultures, we see only two actors: the first actor is the all-pervading force of financial abstraction, the second is the proliferation of rancorous reactive identitarian bodies..the impersonality of the financial abstraction escapes any attempt at conscious political transformation, so people who have lost control of their lives cling to a sense of illusory belonging: nation, religious faith, and ethnicity protections against insecurity and loneliness. They are also tools of aggression used against competitors… Aggressive belonging is the only form of cohesion.
Franco Brerardi
Internet jest stanem odmienności, nową ewolucją. Nową, potencjalną przepowiednią. Zamieszkujemy formy potencjalnej rewolucji w przyszości o smaku aluminium i popiołu, w której mylimy okna z lustrami i liżemy się nawzajem gorzkimi językami.
Przechodzimy do stanu:
bez strachu
bez fomo
bez przyszłości
Ciało jest uformowaną siecią; narzędziem które rozciąga się poza branding, poza ciąg lajkowania, jak ciąg palenia, hasztagowania, w pustkę nasyconą zapatrzeniem w dłoń. Świat jest nieubłaganie odmieniony, poza eschatonem, całościową nauką o tym, co dostępne naszym dłoniom i co rozciąga się obejmując nasze ciała pełnią wiedzy naszej planety.
Stoimy u progu końca świata, końca świata, na którym opieramy naszą tożsamość na tym, co uznajemy za użyteczne. W tych czasach najużyteczniejszą rzeczą jest odcinanie się. Więc odcinamy się od wszystkiego. Nie jesteśmy już w stanie powiedzieć niczego użytecznego na temat zdarzeń i rzeczy, które nas otaczają. Jesteśmy kolonizowani przez bio-finansowy kapitalizm. Musimy przyjmować nowe systemy, by przetrwać lub zostać podbitymi. Zasadnicza hipoteza transhumanizmu jest fałszywa; ciało musi ewoluować przez poprzez wysiłek, poprzez fizyczność, albo zostanie reliktem przeszłości. Musi sprawić, żeby Internet zatańczył.
– Jos McKain
Kurator: Antoni Burzyński
Fundacja im. Tadeusza Kantora
www.kantorfoundation.pl
Współpraca ze strony Instytut Adama Mickiewicza: Michał Rogulski
Program rezydencji jest wspierany przez Instytut Adama Mickiewicza / Culture.pl